Mistrzostwa Świata w Katarze będą gościć na ośmiu stadionach, które zostały stworzone specjalnie na organizację mundialu. Niemal wszystkie areny należą do najbardziej nowoczesnych obiektów sportowych na świecie.
Mundial 2022. Stadiony, na których zagrają najlepsze drużyny na świecie
Wszystkie stadiony zostały wybudowane z myślą o piłkarskich mistrzostwach świata w 2022 roku. Wyjątkiem jest Khalifa International Stadium w Doszy, który powstał w 1976 roku. Obiekt przeszedł jednak gruntowną renowację specjalnie pod nadchodzący mundial.
- Al Bayt Stadium
- Lusail Stadium
- Stadium 974
- Al Thumama Stadium
- Education City Stadium
- Ahmed bin Ali Stadium
- Khalifa International Stadium
- Al Janoub Stadium
Gdzie znajdują się stadiony?
Wszystkie stadiony znajdują się w pięciu miastach położonych we wschodniej części Kataru. Oprócz Ar-Rajjan, cztery pozostałe miasta są położone tuż przy linii brzegowej Zatoki Perskiej. Odległości między miastami są niewielkie i wynoszą około 40-50 kilometrów, co zdecydowanie poprawia logistykę.
- Doha
- Ar-Rajjan
- Al-Wakra
- Lusajl
- Al-Chaur
Kto buduje stadiony w Katarze?
Do budowy stadionów w Katarze zakontraktowano najlepszych fachowców z całego świata. Projekty katarskich aren zostały stworzone przez najsłynniejsze konsorcja architektoniczno-projektowe na świecie. Co ciekawe, organizatorzy chętnie nawiązywali współpracę z lokalnymi architektami i firmami budowlanymi, aby wypromować lokalnych przedsiębiorców. Największe areny zostały jednak zaprojektowane przez światowej sławy architektów.
Nie zabrakło także polskiego akcentu. Firma „Nowy Styl” z Krosna stworzyła krzesełka, które zostaną zainstalowane w większości stadionów w Katarze. Katarscy organizatorzy zdecydowali się na krzesełka o nazwie „Abacus”, które znajdują się między innymi na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a także Parc Olympique we francuskim Lyonie. Na kilku trybunach znajdą się też kubełkowe siedziska znane ze Stadionu Narodowego w Warszawie. Do tego polska firma wyprodukowała ekskluzywne siedziska, które swoje miejsce znajdą w najbardziej prestiżowych lożach oraz sektorach VIP.
Stadiony w Katarze. Co po mundialu?
Zdecydowana większość stadionów po mistrzostwach świata zostanie zachowana i mają być wizytówką tego kraju. Obiekty będą w pełni użytkowane. Na niektórych swoje mecze będą rozgrywać lokalne kluby piłkarskie. Organizowane będą też inne imprezy sportowe (w tym Puchar Azji), koncerty oraz wydarzenia społeczne i polityczne.
Wyjątkiem jest Stadium 974 w Doszy, który jako jedyny jest areną tymczasową i został wybudowany tylko i wyłącznie na mistrzostwa świata. Po ich zakończeniu obiekt zostanie rozebrany do zera. To pierwsza taka sytuacja na mistrzostwach świata, aby arena zmagań piłkarskich została rozebrana tuż po światowym czempionacie. Co ciekawe, do budowy Stadium 974 użyto przede wszystkim kontenerów transportowych (w liczbie 974, tak jak wskazuje nazwa stadium), które wcześniej były używane przez firmy logistyczne.
Wyliczono, że budowa Stadium 974 przy użyciu kontenerów i kilku innych prefabrykatów wyniosła 20% taniej, niż budowa klasycznego obiektu. Ponadto jest w pełni poddawany recyklingowi, dzięki czemu przypięto mu łatką najbardziej ekologicznego stadionu na świecie.