Drugi w kolejności największy obiekt w Katarze. Obiekt w mieście Al-Chaur swoją nietypową konstrukcją przyciąga uwagę kibiców.
Al-Bayt Stadium – pojemność, położenie, budowa
Stadion w Al-Chaur został zaprojektowany specjalnie na mistrzostwa świata w Katarze. Wstępny projekt powstał już w 2014 roku i budowa zaczęła się w 2015 roku. W 2018 roku oddano stadion do użytku, co czyni go jednym z najwcześniej wybudowanych aren przeznaczonych na katarski mundial. Stadion w koncepcji miał pomieścić 45 tysięcy osób, jednak w trakcie budowy zmieniono plany i ostateczna pojemność wyniosła 60 tysięcy.
Fasada stadionu przypomina wielki namiot. To nawiązanie do tradycyjnych namiotów używanych przez Beduinów Bayt Al Sha’ar, na co wskazuje nazwa stadionu. Ponadto charakterystyczne wzory również są symbolem plemion beduińskich. Dobór czerwonej kolorystyki wnętrza ma charakteryzować ciepło i komfort, ponownie nawiązując do wcześniej wspomnianych namiotów.
Al-Bayt Stadium po mundialu zostanie częściowo rozebrany. Górna część trybun została tymczasowo zamontowana po zakończeniu mistrzostw będzie rozebrana. Łącznie 30 tysięcy krzesełek zostanie ponownie wykorzystana na innych obiektach.
Według niektórych źródeł, budowa stadionu pochłonęła 750 milionów euro. Po zakończeniu mistrzostw obiekt będzie użytkowany przez zespół Al Khor S.C.
Jakie mecze zobaczymy na Al-Bayt Stadium?
Na obiekcie Al-Bayt Stadium odbędzie się 6 meczów fazy grupowej mistrzostw świata. Ponadto odbędzie się tu mecz 1/16 finału, ćwierćfinał oraz jeden z półfinałów turnieju.
- Katar – Ekwador (21 listopada)
- Maroko – Chorwacja (23 listopada)
- Anglia – USA (25 listopada)
- Hiszpania – Niemcy (27 listopada)
- Katar – Holandia (29 listopada)
- Kostaryka/Nowa Zelandia – Niemcy (1 grudnia)
- I mecz 1/16 finału (4 grudnia)
- II ćwierćfinał (10 grudnia)
- I półfinał (14 grudnia)