Takich mistrzostw świata jeszcze nie było. Mundial w Katarze będzie najbardziej bajońskim wydarzeniem sportowym w historii, opływającym w złocie i luksusie. Jeszcze nigdy nie wydano tyle pieniędzy, co na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku.
Wydatki Kataru na organizację MŚ 2022
Katarscy szejkowie nie zamierzają szczędzić swojej fortuny na mistrzostwa świata. Impreza ma być wizytówką Kataru i dowodem na to, że tamtejsze władze mogą sobie pozwolić na znacznie więcej niż reszta świata. Katar musiał wszystko wybudować od zera, stąd też oprócz pieniędzy, potrzebowali znacznie więcej czasu. FIFA przyznała prawa organizacyjne Katarczykom już w 2010 roku, co dało im 12 lat na przygotowania.
Szacuje się, że organizacja mistrzostw świata w Katarze wyniesie łącznie 220 miliardów dolarów. Sam koszt budowy stadionów wyniesie około 10 miliardów dolarów, mimo że w początkowych planach wybudowanie aren sportowych miało zmieścić się w 4 miliardach dolarów.
Pozostałą kwotę pieniężną przeznaczono na całą infrastrukturę kraju. Każde miasto, które będzie gościło mistrzostwa, przeszło kapitalny remont lub zostało zasadniczo zbudowane od zera. Wybudowano całą infrastrukturę miejską: nowe ulice, place, ekskluzywne hotele dla kibiców oraz bazy dla drużyn, które wezmą udział na mundialu. Zbudowano także ultranowoczesne stadiony, sieci komunikacji podziemnej oraz autostrady.
Nie można zapomnieć również o promocji mistrzostw. Na tym polu również nie żałowano i wydano fortunę na zabiegi marketingowe katarskiego mundialu.
Kwota przygotowań do mundialu – ile kosztowała organizacja w poprzednich latach?
Łączny koszt organizacji mistrzostw świata w Katarze zwala z nóg. Szok jest tym większy, jak porówna się go z kwotami, jakie przeznaczono na organizację mistrzostw w poprzednich latach.
Do tej pory najwięcej wydali Brazylijczycy, którzy zorganizowali mundial w 2014 roku. Aby móc sprostać wyzwaniu, musieli wydać 15 miliardów dolarów na budowę nowych obiektów lub renowację obecnych stadionów.
- Stany Zjednoczone (1994): 0,5 miliarda dolarów
- Francja (1998): 2,3 miliarda dolarów
- Korea i Japonia (2002): 7 miliardów dolarów
- Niemcy (2006): 4,3 miliarda dolarów
- Republika Południowej Afryki (2010): 3,6 miliarda dolarów
- Brazylia (2014): 15 miliardów dolarów
- Rosja (2018): 11,6 miliarda dolarów
- Katar (2022): 220 miliardów dolarów
Licząc od 1994 roku, organizacja wszystkich 7. edycji mistrzostw świata pochłonęła około 40 miliardów dolarów. Katarczycy na swój mundial wydadzą sześciokrotność tego, co przeznaczono na mundial w ostatnich 30 latach.