Jedna z wizytówek Kataru. Fasada stadionu Al-Thumama szybko została okrzyknięta najładniejszą konstrukcją stadionową na całym świecie,
Al-Thumama Stadium – pojemność, położenie, budowa
Podobnie jak większość stadionów, Al-Thumama Stadium został wybudowany specjalnie na mistrzostwa świata w Katarze. Jego pojemność wynosi 40 tysięcy miejsc, co stanowi standardową pojemność wśród pozostałych obiektów mistrzostw świata. Za projekt stadionu odpowiadają architekci z całego świata, choć budowa została wykonana przez lokalne przedsiębiorstwo.
Stadion oddalony o kilkanaście kilometrów od centrum stolicy Kataru cechuje się piękną, białą fasadą. Jej zdobnictwo przypomina koronki, co jest mocnym nawiązaniem do tak zwanej ghafiji. To tradycyjne nakrycie głowy w krajach arabskich, które jest noszone przez mężczyzn w kulturze arabskiej. Razem ze śnieżnobiałym dachem, cała konstrukcja wygląda jak biała bryła. Oświetlenie fasady jeszcze bardziej podbija ten efekt i szybko okrzyknięto ten obiekt jednym z najładniejszych na całym świecie.
Obiekt Al-Thumama nie wyróżnia się technicznie niczym specjalnym na tle innych stadionów. Został jednak wyposażony w bardzo zaawansowany system klimatyzacyjny o nazwie ACT (Advanced Cooling Tech). Pozwala on na ochłodzenie wnętrza obiektu nawet do temperatury 18 stopni Celsjusza, nawet przy doskwierających upałach. Ponadto część zimnego powietrza jest przenoszona na zewnątrz stadionu. Całość składa się z 54 jednostek chłodzących, których zadaniem jest również oczyszczanie i jonizacja powietrza.
Jakie mecze zobaczymy na Al-Thumama Stadium?
Na stadionie Al-Thumama Stadium odbędzie się sześć meczów w fazie grupowej mistrzostw świata 2022. Ponadto odbędzie się tam spotkanie w 1/16 finału oraz mecz ćwierćfinałowy.
- Senegal – Holandia (21 listopada)
- Hiszpania – Kostaryka/Nowa Zelandia (23 listopada)
- Katar – Senegal (25 listopada)
- Belgia – Maroko (27 listopada)
- Iran – USA (29 listopada)
- Kanada – Maroko (1 grudnia)
- II mecz 1/16 finału (4 grudnia)
- III mecz ćwierćfinału (10 grudnia)